Optik Sürücülerin Önemi

Optik Sürücülerin Önemi

CD çalar ya da CD okuyucuların aslında önemli bir geçmişi vardır. Ülkemize de 1982 yılından itibaren önce daha büyük modeller olarak giren CD’ler “Plak” adı ile biliniyordu. Bunlar, sadece müzik dinlemek için kullanılıyordu. Ancak günümüze gelindiğinde gelişen teknoloji ile birlikte ebatlar küçüldü, kullanım alanları da daha da fazla olmaya başladı. Ancak yine teknolojinin getirisiyle birlikte artık CD ve DVD’ler neredeyse kullanılmayacak kadar düşük bir seviyeye indi.

Bu da optik sürücülerin gereksiz bir araç olmasını tetikledi. Tabi yine de farklı amaçlar doğrultusunda optik sürücülerin önemini koruduğuna işaret etmek gerekiyor. Kaliteli bir film izlemek için ya da bir programı satın aldıktan sonra kurmak için gerekli araç olabiliyor. Peki, böylesi durumlarda kaliteli bir optik sürücü nasıl alınmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Masa üstü bilgisayar kullanıcıların böyle bir endişe içerisine girmesine gerek yok. Zaten her kasada SATA girişli bir optik sürücü bulunuyor. Ancak bunun haricinde farklı bir bilgisayar türü kullanıyorsanız ya da yenilemek durumunda iseniz yer kaplamaması açısından harici optik sürücü kullanmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir