Otomobil Kiralama

Kısa süre önce İstanbul’ a tatil amaçlı olarak giden bir ailenin çektiği çileyi sizlerle paylaşmak isterim. 4 kişilik bu aile tatile uçakla gidiyor ve Sabiha Gökçen rent a car firmalarının olduğu kısma yöneliyorlar. Sezon içinde olduğu için zorla ve çok yüksek fiyatlar ödeyerek 10 günlüğüne bir araç kiralıyorlar. Kiraladıkları araç dizel bir Fiorino. Aracı kiralayan arkadaşımın arkadaşı ve benim arkadaşımın anlattığına göre arabayı teslim aldıklarında 100 bin Km.’ nin üzerindeymiş. Sabiha Gökçen havalimanı rent a car işlemi sonrasında terk edildiğinde çok geçmeden araç arıza yapıyor ve arkadaş firmayı arıyor.

Eziyet bu aşamadan sonra başlamış. Dizel pompasında sorun oluşmuş ve firmaya bunu bildirdiklerinde aldıkları cevapla şoke olmuşlar. Kiralık araba firma sahibi arkadaşa “hatanın kendilerinden kaynaklanmadığını, aracın bozulması sebebiyle ekstra ücret ödemeleri gerektiğini” söylemiş. Bu aşamada kan adamın beynine sıçrıyor ve tekrar Sabiha Gökçen araç kiralama kısmına dönüyor. Firma sahibiyle kavga ediyorlar ve uzun bir bekleyişten sonra firma hatanın kendinde olduğunu kabul ediyor. Tatilinin ilk günü rezil olan arkadaşın sonrasında yaptığını tarafsız olarak kendi ağzından anlatıyorum.

Olayın hemen ardından havaalanında bir umumi wireless bağlantısı buldum ve bilgisayarımı açtım. İnternette kısa bir arama yaptım ve birkaç sisteme ulaştım. Bir çok arama yaptım ama bir sonuca ulaşamadım. Ardından çocukları ve eşimi de alarak giden yolcu kısmına gittim. Bir taksi yada başka bir çözüm ararken bizim oğlan seslendi. Otorento isimli bir sistem bulduğunu söylüyordu. Önce pek dikkate almadım ama sonra oğlanın PDA’ sını alıp araçlara baktım. Rezervasyon ilini ve teslimat tarihlerini işaretleyerek listeleme yaptık ve siteden kendimize uygun arabayı seçtik.

Rezervasyon işlemlerini gerçekleştirdim ve bana hemen dönüş yaptılar. Havaalanına yakın bir yerden bir araç kiralama ofisinden yardımcı olmalarını sağladılar ve işimizi kısa sürede çözdüler. Station bir Cruze getirip yarım saat içerisinde bize teslim ettiler. Araç yeni çıkan 1.4 turbo versiyonlarından biriydi ve henüz yepyeniydi. İnanamadık. Araç henüz 1500 km’ de sıfır bir otomobildi.

Kısa sürede işlemleri gerçekleştirdik ve aracı teslim aldık. 10 gün için sözleşme imzaladık ve ödemeyi yaptım. Şu an tatilden geleli 3 gün oluyor fakat araç halen bende. Aracı çok sevdim ve hoşuma gitti. Oldukça rahat ve konforlu olduğundan Otorento.com web sitesi yetkililerine durumu izah ettim. Aracı satın almayı düşünebileceğimi söylediğimde bu konunda dahi bana yardımcı oldular.
Şimdi banka vasıtasıyla kredi çekmeyi düşünüyorum. Sanıyorum kısa süre içerisinde Otorento’ dan bu aracı satın alacağım. Henüz 1500 Km’ de sıfır bir araç olmasının bunda payı çok tabii ki. Arkadaş kendini bu sözlerle ifade etmiş. Ben Otorento nedir yada nasıl bir sistemdir bilmiyorum, incelemedim de ama arkadaşın anlattıklarına göre gayet sağlam bir sistem olsa gerek. Denemekte fayda var. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir