Oyun Sektörü Hollywood Filmlerini Geçti

Oyun Sektörü Hollywood Filmlerini Geçti

Yapılan bir istatistiki çalışmaya göre oyun konsolu, oyun ve aksesuarları satışından bu yıl 90 ila 100 milyar dolarlık gelir elde edileceği hesaplandı. 2015 yılında ise dünya sinemalarının genelinde yapılan toplam gişe hasılatı 39 milyar dolara yaklaştı. Oyun sektörü ile sinema sektörü arasındaki bu büyük uçurum, insanların eğlence anlayışında farklılıkları ortaya koymaya yetiyor. Çok değil, 4 ila 5 yıl önce oyun sektörünün 40 – 45 milyar dolarlık bir geliri olduğunu da belirtmekte fayda var.

En çok oynanılan oyunlardan birisi olan Call Of Duty Black Ops’un çıktığı ilk günde sadece 24 saatlik dilimde 6 milyon adete yaklaşan satışı 630 milyon dolarlık bir gelire sebep olmuştu. Bu oyun tek başına oluşturduğu ekonomi ile, oyun dünyanın sektörde ne kadar büyük bir paya sahip olduğunun ve bu payın giderek büyüyeceğinin en büyük ispatı.

Hollywood film sektörünün film maliyetlerini aşağı yukarı tahmin etmek çok zor değil. Ancak piyasada kaliteli bir oyunun maliyetlerini hiç hesaplamayı düşündünüz mü? Örneğin CD ProjecktRED’in CEO’su Adam Kicinski, TheWither 3 oyunu için toplam 81 milyon dolar harcadıklarını belirtmişti. Oyunun ortalama yaptığı 250 milyon dolarlık gelir hesap edilecek olursa, yüksek bir kar oranına sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Star Wars: TheOldRepublic oyunun 200 milyon dolara mal edilip 450 milyon dolar gelir yarattığı, GTA5’in 260 milyon dolara mal edilip 620 milyon dolarlık gelir elde ettiği de diğer istatistikler arasında.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir