Panasonic’ten Esnek Pil

Panasonic teknolojik aletler üretme konusunda gün geçtikçe ilerliyor. Şeffaf ekran, 3D yazıcı ile üretilmiş elektronik parçalar derken bu sefer tamamen yeni hamle yaparak esnek pil üretti.

Panasonic’in son ürettiği esnek piller, esnek ekranlarda, 3D yazıcı ile üretilmiş teknolojik ürünlerde kullanıma geçtiği zaman çağ atlatacak bir buluş olarak düşünülüyor. Aynı zamanda sürekli üretilecek diye lanse edilen fakat bir türlü üretilemeyen esnek telefonlar, Panasonic’in ürettiği esnek pil sayesinde artık hayal olmaktan çıkacağa benziyor.

Panasonic’in bildirdiğine göre esnek pil 25 mm yarıçapa ve en fazla 25 dereceye 1000 defa bükülebiliyor ve bu evrede şarjının %1’ini bile kaybetmiyor. Yapısını koruyabilmesi için ve ısınmasını engellemek için esnek pil özel bir dış kaplama tekniği ile kaplandı.

Esnek pilin üretilmesinden sonra direk akıllı telefonlarda uygulanılabilir mi diye düşünülmeye başlandı. Fakat yine Panasonic’in yaptığı açıklamalar neticesinde esnek pil henüz akıllı telefonlarda kullanılabilecek düzeyde değil. İleride yapılan çalışmalarla beraber esnek pillerin akıllı telefonlara uygun evreye getirilmesi bekleniyor.

Panasonic şuan için esnek pili akıllı kıyafetleri, anahtar kartları gibi ufak ve basit yapıya sahip teknolojik ürünlerde kullanmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir