Polenlerden Korunmanın En Kolay Yolu

Polenlerden Korunma

Baharın bu sene biraz daha erken gelmesiyle, insanların baş belası polenler de havada kendini göstermeye başladı. Halk dilinde saman nezlesi olarak da bilinen polenlerden kurtulmanın formülleri aslında yok değil.Polenlerden kurtulma yönünde açıklama yapan uzmanlara göre kurtulmak için kendi başınıza evinizde yapacağınız basit bir karışım ile bahar aylarında polenden kurtulabilirsiniz. Karışımın yapılışı oldukça basit olarak görülüyor.

Uzmanların anlatımlarına göre “1 litre suya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı kadar karbonat.” İle yapılacak karışım ile burnunuzu temizlediğiniz zaman polenlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Aslında bakıldığında polen rahatsızlığı çok büyütülecek bir şey olmasa da rahatsız edici özelliklere sahip. Bu nedenle insanların hastalıktan kurtulmak için ellerinden geleni yaptıkları görülebiliyor. Tabi ki tüm bunları yapmadan önce bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

Her insanın aynı bitkinin poleni rahatsız etmez. Bunun için doktorunuzla görüşerek hangi bitki polenine karşı alerjinizin olduğunu öğrenerek, polen döneminde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bahar aylarının yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde havalarda uçuşmaya başlayan polenlerden etkilenmeden güzel bir bahar mevsimi geçirmek için uzmanların tavsiyelerine uymanızın önemli olduğunu hatırlatmak gerek.