Ramazan’da Tok Tutan Yiyecekler

11 ayın sultanı Ramazan bu gece itibariyle kapımızı çalacak. Ramazanın getirdiği coşku ve heyecan bir yana bu sıcak günlerde oruç tutmak bir hayli düşündürücü olacak gibi. Çünkü uzun günlerde hemen hemen 17 saat gibi bir süre vücudumuz aç ve susuz kalacak. İbadetimizi yerine getirmek için mutlaka tutmamız gereken orucu biraz kolaylaştırma imkanı da tabi ki sizin elinizde. Nedir bu etkenler ?

En başlıca maddemiz sahurda yenilen şeyler. Sahurda neler yeyip neler yemeyeceğinizi sizler için paylaşım yapma gereği duydum. Sahurda yenilen yemek ile 17 saat durmanız gerektiği düşüncesi ile yola çıkarsak kesinlikle yediğimiz şeylerin bu 17 saatlik süreye etkisini önemsemeliyiz. Gıdalara genel bir giriş yapmak gerekirse sahurda protein ağırlıklı yiyecekler yemeniz midenizi daha geç sindirim yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tokluk hissi normale göre daha uzun sürecektir.

Kilo ile problemi olanlar için öncelikli tavsiyemiz sütlü ve sulu çorbalar şeklinde olacak. Sahurda yedikleriniz ağırlık yapıp yağ oluşturacağı için bu tarz yiyeceklere yönelmenizde fayda var. Sahurda en çok dikkat ettiğimiz ve acıkmamak için en fazla tükettiğimiz ekmek tercihini ise beyaz ekmekten değil tam buğday ekmeğinden yana kullanmalısınız. Daha çok tok tutacak ve B vitamini desteğini artıracaktır. İftardan sonra ve sahurda içilen birer bardak sütünde gün içinde ki tokluk hissini artıracaktır.

Kahvaltılarımızın en önemli protein gıdası yumurtayı mutlaka sahurda tüketin. Yumurta en iyi tokluk yaratacak gıdaların başında gelmektedir. En az 1 en fazla 3 yumurta yemek şartıyla tüketebilirsiniz. Protein açısından oldukça zengindir yumurta. Diğer bir yiyeceğimiz ise meyveler. Sahurda mutlaka 2-3 porsiyon meyve tüketin. Meyve gün içinde kan akışınızı düzene sokacaktır ve kan şekerinizi koruyacaktır. Aynı zamanda tokluk hissine de destek verecektir.

Sahurda yemenizi tavsiye ettiğimiz diğer şey ise ceviz fındık gibi yağlı çerezlerin tüketilmesi bunlarda gün içinde tokluk hissi yaratacaktır. Sahur masanızda mutlaka peynir bulunmalı. Yine gün içinde rahat stressiz bir hale gelmek istiyorsanız 1-2 bardak yeşil çay içip öyle uyuyun. Ve sizlere son önerim sahurda soğuk su içmeyin. Soğuk su daha çabuk susuzluk yaratacaktır. Ilık su içerek gün içinde ki susuzluk hissinizi azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir