Robot, Göçmenlere Hukuk Danışmanlığı Yapacak

Robot, Göçmenlere Hukuk Danışmanlığı Yapacak

DoNotPay isimli robot artık göçmenlere hukuk danışmanlığı hizmeti verecek. DoNotPAy, ilk olarak İngiltere’de trafik cezalarıyla mücadele edilmesi için geliştirilmişti. Robot şimdi ise göçmenlere hukuki tavsiyelerde bulunacak.

Dünyanın ilk robot avukatı unvanına sahip olan DoNotPay, 20 yaşında ve Stanford Üniversitesi öğrencisi olan Joshua Brwder tarafından geliştirildi. Joshua Browder robotu hız ve park cezalarından kurtulmak isteyen kişilere yardımcı olması için geliştirmişti. Browder, şimdi ise DoNotPay’in sisteminde bazı değişiklikler yaparak göçmenlere de hukuki danışmanlık yapması için programladı.

İnternet robotu olarak hizmet veren DoNotPay’in sisteminde kullanılan Chatbot sayesinde sesli veya yazılı yöntemlerle danışmanlık hizmeti almak isteyenlere cevap veriyor. Robotun bir sonraki adımı ise yasal tavsiyelerle gerekli olan bilgileri iletmek oluyor. DoNotPay iletişim için Facebook Messenger’ı kullanıyor.

Robot avukattan bilgi almak isteyen göçmenler Android veya iOS işletim sistemine sahip olan telefonlarıyla Facebook Messenger üzerinden hizmeti alabilirler. Browder’ın gelecek hedefleri ise DoNotPay’e Whatsapp desteği ve farklı dil desteklerini getirmek. Yapılan açıklamaya göre park ve hız cezaları için DoNotPAy’i 2016 yılında yüz binlerce kişi kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir