Ruslar yine rahat durmuyor!

Norveç ve Rusya uzun süredir gerilim dolu diplomatik bir süreç yaşıyor. Norveç, Rus Hacker’ların kendi sistemlerine saldırdığını ve bu saldırının demokrasiyi hedef alan bir saldırı olduğunu belirtti.

Norveç’te ulusal güvenlik kurulları ve bazı bakanlar siber saldırıya uğradığını ve bu saldırının Rus korsanları tarafından yapıldığını iddia etti. Yapılan araştırmalar sonucunda Norveçli yetkililer saldırıyı APT 29 adlı bir grubun yaptıklarını tespit etti. Fakat saldırının boyutu hakkında bir bilgi verilmedi.

Norveç’in saldırıyı yaptığını iddia ettiği grup ABD seçim döneminde Demokratik Parti’ye siber saldırı düzenleyen grup olarak biliniyor. Norveç Başkanı Erna Solberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yapılan bu saldırıların demokratik düzeni hedef aldığını, bu tür saldırıların kendi demokratik düzenlerine yönelik olduğunu ve özellikle Norveç Silahlı Kuvvetleri ve siyasi partileri hedeflediğini söyledi.

Bu siber saldırı haberlerinin Moskova ile Oslo’nun diplomatik kriz yaşadığı bir döneme gelmesi de dikkat çekti. Rusya, Norveç’in iki milletvekilinin vizesi geri çevrilince Rusya büyükelçisini Dışişleri bakanlığına çağırdı

Norveç’in iddialarıyla ilgili Rusya’dan henüz bir açıklama gelmedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir