Siber Saldırılarda Şok Tespit

Siber Saldırılar Bir dakikada Tespit Edilip Önlenecek

Türk mühendisler bir başarıya imza atarak siber saldırıları 1 dakikada tespit ederek önleyecek bir yazılım geliştirdi. Yerli yazılım firmasının geliştirdiği yazılıma “ATAR” adı verildi.

Günümüzde kimi kurumlarda günde neredeyse 4 bin siber saldırı gerçekleşiyor. Bu saldırıları engelleyecek bir yazılım şuana kadar geliştirilememişti. Yerli yazılım firmasının geliştirdiği yazılım ise bu siber saldırıları 1 dakikada tespit ederek savuşturacak. Normalde bu saldırıların engellenmesi için bir firma 2 bin kişiye yakın bilgi işlem elemanı çalıştırması gerekiyor.

Hacettepe Siber Saldırılara Önem Veriyor

Hacettepe Teknokent’te yer alan İnnovera şirketinin yönetici ortaklarından Burak Dayıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında günümüzde neredeyse bütün kuruluşların siber saldırılara maruz kaldığını belirtti.

Dayıoğlu yaptığı açıklamasında, şirketlerin günde en az 300 alarm aldığını, telekomünikasyon ve bankaların ise günde neredeyse 4 bin saldırı alarmı aldığını belirtti. Firmalarda ise bu alarmların tek tek incelenmesi için yeterli çalışan olmadığını belirten Dayıoğlu gelen 4 bin alarmdan sadece 5 tanesinin incelenebildiğini ve geriye kalan incelenmeyen 3 bin 995 saldırıdan birinin hedefine ulaştığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir