Sizin Bilgilerinizde Çalınmış Olabilir !

Bilgilerinizi Kontrol Edin

Siber Suçlarla Mücadele şube ekipleri geçtiğimiz günlerde 1 yıl içerisinde 13 milyon liralık siber dolandırıcılık yapan bir çeteyi çökertti. Ekiplerin düzenledikleri baskınlar sonucunda ele geçirilen hard disklerde neredeyse bir milyon kişinin kişisel bilgileri ele geçirildi.

Ekiplerin yaptıkları baskınlar sonucunda ele geçirdikleri hard disklerde yer alan bilgilerde vatandaşların TC kimlik numaraları, isimleri, soyisimleri, doğum tarihleri, adresleri ve kullandıkları kredi kartlarıyla hesap kartları bilgileri yer alıyor.

Son birkaç aydır birçok kişi İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne hesaplarından kendi onayları olmadığı halde para çekildiğini ve işlem yapıldığını belirten şikayetlerde bulunuyordu. Bu şikayetleri incelemeye alan şube ekipleri bir teşkilatın bunu yaptığını buldu. Teşkilatı fiziken ve teknik olarak takibe alan şube ekipleri farklı zamanlarda baskınlar düzenleyerek 16 kişiyi tutukladı.

Dolandırıcı çete, kişileri teknik yapıları sayesinde kendi telefonlarından banka telefonları gibi arıyor ve kişisel bilgilerini verdikten sonra güven kazanıyordu. Sonrasında ise hesaplarında şüpheli işlem olduğunu belirterek telefonlarına gelen şifreyi vermelerini istiyordu. Kullanıcılar telefonlarına gelen şifreyi verdikten sonra çete bu şifreyle kişinin hesabındaki parayı çetenin başka bir üyesine geçiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir