Snapchat Hisseleri Halka Açılıyor

Snapchat mobil paylaşım uygulamasının sahibi olan Snap, New York borsasında ilk defa halka arz için hazırlanıyor.

Snap, ABD Borsalar ve Menkul Kıymetler Komisyonu’na yaptığı resmi başvurdu. Şirket hisselerinin New York borsasına bu yıl içerisinde sunmayı planlıyor.

Şirket hisselerini halka arz ederek 3 milyar dolar kazanmayı planlıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda 2011 ve 2012 yılında uygulamayı sadece bin kişinin kullandığını fakat günümüzde kullanan kişi sayısının 158 milyona ulaştığı ve atılan toplam mesajın 2.5 milyara ulaştığı bildirildi.

Yapılan açıklamada şirketin geçmişinin kısa olduğu fakat yeni bir iş modeli ortaya çıkardığı söylendi. Fakat bu durumun gelecekteki mali sonuçların değerlendirmesini zorlaştırdığını ve başarılı olmama ihtimali oluşturduğu bildirildi.

Uzmanlar ise Snapchat’in zarar etmeye başladığını belirterek halka arz sayesinde finansman durumunun da artıracağını ve yeni kaynaklar elde edeceğini belirtiyor. Aynı zamanda Snap şirketinin halka arzdan 3 milyar dolar elde etmesi durumunda şirketin piyasa değeri 25 milyar dolar olacak. Snap, 2015 yılında 372,9 milyon dolar zarar etti. 2016 yılında ise zararı 514,6 milyon dolara yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir