Teknoloji Devlerinden Trump’a Ortak Bildiri

Microsoft, Apple ve Google gibi 100 teknoloji şirketi birleşerek Donald Trump’ın vize yasağı çalışmalarına karşı ortak bildiriye imza attı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarını mülteci olarak kabul etmemesine ilişkin kararnameye teknoloji devleri birleşerek karşı çıktı. Aralarında Google, Apple ve Microsoft gibi şirketlerinde bulunduğu 100’e yakın teknoloji şirketi ortak bildiriye imza atarak temyize götürdü.

Teknoloji devlerinin imzalayarak temyize götürdüğü bildiride bu tarz bir yasaklamanın teknoloji şirketlerine büyük zarara mal olacağına vurgu yapıldı. Donald Trump’ın yedi ülke vatandaşlarına viza yasağı saatler sonra Seattle Federal Mahkemesi’nin Washington ve Minnesota eyaletlerine başvurusu neticesinde durdurulmuştu.

100 teknoloji şirketinin San Francisco Federal Mahkemesi’ne verdikleri bildiride, göçmenlere yönelik kararnamenin, Birleşik Devletlerin öngörülebilir ve adaletli göçmen yasalarının kontrol edildiği prensiplerden çıktığı vurgulanırken, bu kararnamenin iş dünyası için yenilenme ve büyümede büyük bir zarara nende olacağı belirtildi. Ayrıca teknoloji devleri Fortune’nin 500 listesinde yer alan 200 şirketin göçmen veya göçmen çocukları tarafından kurulduğunun altı çizildi.

Ortak bildiride imzası bulunan şirketlerden birisi ise Chobani yoğurt markasıyla tanınan Türk kökenli iş adamı Hamdi Ulukaya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir