Teknoloji Hırsızlığı Ortalığı Karıştırdı

Teknoloji Hırsızlığı Ortalığı Karıştırdı

Teknoloji alanında büyük gelişim ve değişimler yaşanırken şirketlerin amansız mücadelelerine her gün şahit olmaktayız. Bu mücadelelere taraf olan şirketler bu sefer ‘’ teknoloji hırsızlığı ‘’ sebebi ile ülke gündemini karıştırdı. Davalık olan iki şirketin bir tarafında mobil dünyanın başkahramanı Uber bulunurken diğer tarafında Google ile kardeş şirket olduğu bilinen Waymo bulunuyor. Olayların ilk patlak vermesinin sebebi ise Waymo’nun yöneticisinin işinden ayrılarak Uber tarafına geçerek işe başlaması.

Eski Waymo yöneticisi Anthony Lewandoswski’nin 14 binden fazla bilgiyi ve dokümanı çaldığı ve Uber tarafına geçirerek hırsızlık yaptığı iddiası ile Waymo bu konu da dava açmıştı. Bu noktada 2016 yılında işinden ayrılan Anthony sürücüsüz otomobil adına büyük bir şirket kurdu ve çok zaman geçmeden Uber şirketi tam tamına 680 milyon dolara satın aldı. Olayın seyrini değiştiren durum ise Anthony Waymo’da sürücüsüz otomobil bölümünde görev alıyordu.

Eğer bu noktada Waymo bilgilerin sızdırılarak kullanıldığını ve rakip firma ile iş birliğini kanıtlarsa olayları seyri değişecek gibi duruyor. ABD’de görülen davada geçtiğimiz hafta ilginç bir karar çıkarken davanın seyri değişmiş durumda. Mahkeme Lewandowski’nin Uber şirketinde sürücüsüz otomobil bölümünde çalıştırılmasını yasaklamış durumda.  Uber bu noktada suçlamaları reddetse dahi, mahkeme daha çok Waymo aleyhine bir çalışma gösteriyor. Eğer Uber’in suçlu olduğu kanıtlanır ise bu noktada hem Uber’i hem de eski yöneticiyi büyük bir ceza bekliyor olacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir