Telefonunuz mu Çalındı ?

Telefonunuz mu Çalındı ?

Telefonlar, artık günümüzde vazgeçemediğimiz parçalarımızdandır. Özellikle de akıllı cep telefonlarının yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte hayatımıza gelen birçok kolaylık da kendini göstermeye başladı. Resim çekmek, internet ortamında işlem yapmak, hatta sohbet ve chat kanallarına girerek muhabbet etmek için bile artık yanınızda bir bilgisayar taşımak zorunda değilsiniz. Peki, hayatımız için bu kadar önemli olan cep telefonunuz çalındığında ne yapmalısınız?

Öncelikle sıfır aldığınız bir cihaz dahi olmuş olsa, İMEİ numarasını farklı bir yere kayıt etmenizi tavsiye ederiz. Bu işlem, savcılığa suç duyurusunda bulunurken oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Yine kullandığınız akıllı cep telefonu için mutlaka telefon adresi tespit etme uygulamaları vardır. Bu uygulamalar aslında çalındıktan sonra çok etkili olmasa da yine kullanmanızda fayda vardır.

Cep telefonunuz çalındığında yapmanız gereken en önemli işlemlerden biri de en kısa sürede şikayette bulunmanız olacaktır. Çünkü çalınan bir telefonun İMEİ numarasını değiştirmek çok zor olmayacaktır. Bu nedenle ne kadar erken sürede şikayette bulunursanız telefonunuzun bulunması da o kadar erken sürede olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir