Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Ülkemizde uzaya yönelik araştırmaların yapılması ve uzay ajansı kurulması için bir kanun tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Sunulan tasarıya göre, ülkemizde Havacılık ve uzay ajansı alanlarında temel stratejiler ve politikalar belirlenecek ve uygulanacak.

Uzay teknolojilerinin yaygınlaştırılması dışa bağımlılığı azaltacak ve toplumun refahını arttıracaktır. Bu alanda teknolojik ve bilimsel altyapılar yaygınlaştırılacak, teknolojik alt yapılar ve inan kaynakları geliştirilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kanunlar uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarıyla yönettiği faaliyetler bu projenin kapsamı dışında kalacak. Kurulacak olan ajansın tüm taşınır veya taşınmaz mal varlıklarıyla, dosya, evrak ve paraları devlet malı olarak geçecek. Bu mal varlıklarına işlenen suçlar devlet malı aleyhine işlenen suçlar kapsamında cezalandırılacak.

AJANS GÖREVLERİ

Kurulacak olan ajans kutuplar ve okyanuslarla ilgili araştırmalarda bulunabilecek. Bu bölgelerde daimi veya geçici araştırma merkezleriyle ajanslar kurabilecek. Uydu, hava ve uzay araçları geliştirebilmek için yerli veya yabancı kişilerle anlaşmalarda bulunabilecek. Aynı zamanda uzay ve havacılık alanlarında bilim insanları, araştırmacılar ve uzmanlar yetiştirilebilmesi için ödül ve burs verebilme hakkına sahip olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir