Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Dünyada uzay araştırmaları gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de bu araştırmalara katkı sağlamak için Türk uzay ajansı kuracak. Bu uzay ajansı sayesinde ülkemiz uzay teknolojilerinde daha hızlı ilerleme kaydedecek. Kurulumu yapılacak uzay ajansının kurulumunun da ise son noktaya gelindi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması konusunda son adımlara gelindiğini ve bu konuda hazırlanmakta olan kanun tasarısının bitirilip meclisin değerlendirilmesine gönderildiğini bildirdi. Aynı zamanda Ahmet Arslan, Türkiye Uzay Ajansı kurulumu konusunda diğer ülkeler ile de yoğun iş birliği çalışması yapacağını da söyledi.

Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında oluşturulacak bir bakanlar heyeti ile yönetilecek. İlk hedef uzay araştırmalarını hızlandırmak olacak. Bu konuda çoğu ülkeyle iş birliği yapılacak.

Ahmet Arslan, Uluslar arası Uzay İstasyonu’nda deneylerin yapılabilmesi için 8 Eylül tarihinde gerekli olan iş birliği protokolünün imzalandığını müjdesini de verdi. 2017 yılının ilk aylarında, Japonya ile yapılan iş birliği çerçevesinde, Uluslar arası Uzay İstasyonu’ndan bir deneysel uydumuzu dünyanın yörüngesine bırakılacak.