Twitter yanlışlıkla şifreleri sıfırladı

Twitter Şifreleri Sıfırlandı

Sosyal medya devlerinden olan twitter, büyük bir kabahate imza attı. Binlerce kullanıcısına e-amil yoluyla ulaşarak şifrelerinin sıfırlaması gerektiği ile ilgili mail attı. Bunun nedeni aslında güvenlik olduğu açıktır. Ünlü kişilerin dünya genelinde rağbet gösterdiği sosyal medyalardan olan twitter’i çok fazla kullanması, suç örgütlerini harekete geçiriyor.

Çeşitli yollarla şifrelerin çalınması işlemleri yapan bu şebekeler, daha sonra farklı şekillerde, kullanıcıları şantaj etmeye başlıyorlar. Ancak twitter’in yaptığı yanlışlık ise alakasız kişilere e-mail yollamak olmuş. Konuyla ilgili yaptığı açıklamasında kullanıcılarından özür dileyen yetkililer, Syrian Electronic Army (Suriye Elektronik Ordusu – SEA) gibi kimi gruplar, twitter ve diğer sosyal medya kullanıcılarını, farkına varmalarına fırsat vermeden isim ve şifrelerini vermeleri için aldatarak ele geçiriyorlar.

Sanal dünyasının sürekli kendinden bahsettiren korsan kullanıcıları ve suç örgütleriyle başar etmek için alınan güvenlikler nedeniyle bazen yaşanabilen bu hataların aslında çok büyük görülmemesi gerekiyor. Aksine kullanıcı güvenliği adına hata da olsa güzel sosyal medya sahiplerinin kullanıcılarının haklarını koruduklarını da gösterebiliyor. İlerleyen zamanda twitter’in konuya ilişkin daha net açıklama yaparak kullanıcılarını rahatlatması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir