Vantilatör Nedir?

Vantilatör Nedir?

                Vantilatör, sadece bir fan türüdür. Temel olarak 2 çeşit fan vardır. Bunlardan biri emiş diğeri veriş sistemli çalışan sistemlerdir. Emiş sistemli fanlara aspiratör, veriş sistemli fanlara ise vantilatör denir. 2 çeşit fanın da temel amacı havayı temizleyip bir sirkülasyon yaratmaktır.

Halk arasında fan dendiği zaman akla sadece veriş yönlü çalışan sistemler gelmektedir. Vantilatör genel olarak hava üzerinde çalışır. Havayı hem statik hem de kinetik enerjiye dönüştürür. Havanın çalıştırılan yerde dönmesini sağlar. Genel olarak piyasa da satılan vantilatörlerin 2 ve ya 3 farklı dereceleri olur. Bunlar dönüş hızını ve aynı zamanda çalıştırılan yerde ki havanın dönüş kısmını sağlar. Genelde 200 volt akımla çalışırlar. Çalıştırmış olduğunuzda sizin belirlediğiniz derece hızında döner. Bu arada bir mil sayesinde de vantilatör sola ve sağa, yukarı ve aşağı olarak hareket edip daha çok alana yayılır. Etkisini arttırmak için derecesi yükseltilebilir. Vantilatörün sağa sola, yada yukarı aşağı hareket etmesi de sizin seçiminize bağlıdır. Günümüz de yapılan vantilatörlerin üzerinde ayrıca ışık, radyo ya da termometre gibi gereçler bulunabiliyor. Duvara ya da tavana monte edilebilen vantilatörlerin metal kısımlar mutlaka topraklanmalıdır.  Ariston beyaz eşya sorunlarınızda tek çözüm ortağınız Ataşehir Ariston Servisi olacaktır.

Vantilatörün kullanım yerleri oldukça yaygındır. Geniş hacimli mekanlarda, konutlarda, hazır giyim ve tekstil atölyelerinde, fabrikalarda, Endüstriyel alanlarda, ticari mekanlarda vs. bir çok yerde çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Serinlemek ve havanın hareketli olması amacı ile kullanır. Hangi tip ve hangi boyutta kullanacağınız tamamen kullanılacak alanla ilgilidir. Bir çok çeşidi de mevcuttur vantilatörlerin. Duvara monte edilen ya da tavana monte edilen vantilatörler vardır. Bazıları masa üzerinde duran modellerdir, bazıları ise ayaklıdır, direk yardımı ile yukarıda durur. Bir de sanayi tipi vantilatörler vardır. Ve sanayilerde kullanılır. Vantilatörünüzün arızalanması genel olarak çarklardan ve pervanelerden kaynaklanır. Eğer pervanenizin bulunduğu kısım yukarı ve aşağı, ya da sağa ya da sola hareket etmiyorsa birkaç nedeni vardır. Önce mekanizmayı harekete geçiren düğmenin basılı olup olmadığına bakın. Eğer basılı ve ona rağmen dönmüyorsa, ya düğme arızalıdır, ya da dönmesini sağlayan dişliler bozulmuştur. Ümraniye Ariston Servisi  gerçekten tavsiye edilecek bir teknik servistir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir