WannaCry Hackerların Topladığı Para Dudak Uçuklattı

WannaCry Hackerların Topladığı Para Dudak Uçuklattı

teknolojinin her geçen gün büyük bir gelişim göstermesi ile birlikte birçok dolandırıcı yöntemini değiştirerek teknoloji alanında çalışmaya başlamıştır. Teknolojinin başına bela olan Hackerlar hakkında yıllardır haberler duymaktayız. Ancak bu sefer oldukça profesyonel ve tüm dünyaya korku salan WannaCry virüsü olarak adlandırılan ve bu isimle anılan hacker grubunun kazandığı para dudak uçuklattı.

Tüm dünyayı saran WannaCry krizi hızla yayılarak binlerce bilgisayarda sorun çıkarmış ve teknoloji severler üzerine büyük bir korku salmış durumda. Fidye bir yazılım olarak bilinen WannaCry bulaştı bilgisayardan adeta haraç kesiyor. Sistem ise şu şekilde çalışıyor. İlk olarak girilen bilgisayarda önemli bir dosyayı kilitliyor, kişi bu dosyayı açmak istediğinde ise 300 Dolarlık bir tutar ile karşı karşıya kalıyor. Ancak durum bununla da sınırlı değil. Paranın ödenmediği her an ve her gün fiyatta bir artış görülüyor.

Her geçen gün paranın ödenmemesi halinde yeni dosyalar kilitleniyor ve son olarak tüm dosyalar kitlenerek bilgisayar kullanılmaz hale geliyor. Virüsün yayıldığı günden bu yana toplamda 250 bin kişi fidye ödemek zorunda kalmış. İstatistiklere baktığımızda bu rakam çok düşük olsa da kısa zaman için oldukça çok kişiye ulaşmış durumda. Hackerların bu kişilerden topladığı para ise 70 bin dolar civarında. Ancak büyük yazılımlara zarar vererek siber saldırı gerçekleştiren hackerların yanında bu rakamında oldukça düşük bir tutar olduğunu söylemek mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.