Whatsapp’da Reklam Verecek

Whatsapp, Facebook tarafından 2014 yılında satın alınmıştı. Satın alındığından bu yana gizlilik politikaları konusunda bir değişiklik yapmayan Whatsapp son zamanlarda yaptığı açıklamada Facebook ile bilgi paylaşacağını ve bazı şirketlerin kullanıcılara mesaj göndermesine izin vereceğini duyurmuştu.

Facebook’un yapacağı bu hamle bazı kullanıcıların hiç hoşuna gitmedi. Kullanıcılar kendini ihanete uğramış gibi hissediyordu. Facebook yaptığı bir açıklamada bu yöntemin kullanıcılara daha iyi arkadaş tavsiyeleri yapılabileceğini ve daha uygun reklam gösterimi yapılabileceğini belirtti.

Facebook bu sayede daha önce birbirleriyle telefon alışverişi yapan fakat birbirlerini arkadaş listesine eklemeyen kişileri bulacak ve arkadaş önerisi olarak bu kişileri birbirlerine sunacak.

Whatsapp aynı zamanda daha önce uygulamayı ne zaman kullanıldığını da paylaşacak fakat mesajları şifreli olan kişilerin bu bilgileri paylaşılmayacak. Yapılan açıklamalar kapsamında Whatsapp yapılan yazışmalar şifreli olduğu takdirde bu mesajları firmaların, Facebook’un veya Whatsapp’ın okuyamayacağını da belirtti.

Whatsapp yaptığı açıklamalarda sürekli bu değişimin Facebook’un insanlara sadece daha iyi bir reklam hizmeti sunabilmek için olduğunu belirtse de kullanıcılarda büyük bir güven eksikliği oluşmuş durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir