Wikipedia’da Türkler En Çok Neleri Aradı ?

Wikipedia’da Türkler En Çok Neleri Aradı ?

İnternetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia’da en çok aratılan kelimeleri inceledik. Türklerin en çok tıkladığı kelimeler ise şu şekilde yayınlandı. Tıklama sayıları ile Türkler en çok Wikipedia’da neler aratmış bakalım. İşte ilk 10 liste şu şekilde.

1. sırada bize yakışan bir aranma görüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk önderimizi 2 milyonu aşkın bir rakamda arattık. İkinci sırada da Go kelimesinin aratıldığını görüyoruz. Üçüncü olarak Facebook, dördüncü aranma 1.5 milyonun üzerinde Hürrem Sultan, beşinci sırada Türkiye, altıncı sırada Google, yedinci sırayı illuminati, sekizinci sırayı I.Süleyman, dokuzuncu sırayı C.Ronaldo ve onuncu ise Osmanlı Padişahlar listesi oldu.

Anlayacağınız ülkemizde popüler olan her şey wikipedia‘dan okunuyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinin ardından çıkan bu rakamlar bunu daha iyi özetliyor diyebiliriz.

Bu listenin en sevindiren kısmı ise Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün her yerde olduğu gibi bu listede de birinci sırada olması. İlluminati’nin bu kadar aratılması da garip ve bir parçada olsa komik diyebiliriz. 10.sırada yer alan padişahların listesi ise 1 milyonu biraz aşkın bir şekilde aratılmış. Wikipedia’nın ingilizce dilinde ise birinci sırayı Facebook alıyor. Japonya’da ise çok ilginç bir durum yaşanıyor.

Bu ansiklopedinin Arapça dilinde ise en çok Mısır ülkesi aratılmış. İtalya’da ise bu listenin ilklerinde Amerikan dizilerine olan hayranlığı gösteren diziler bulunuyor. Farklı dillerde ki bu ansiklopedide ilk sıralarına bakılırsa en anlamlı ve yararlı kullanılan bizim ülkemiz görülüyor. Evlat ecdadını tanıyor. Özellikle GÜNÜMÜZDE.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir