Windows 10 Aktifleştirme Nasıl Yapılır ?

Windows 10 üzerine geniş bir araştırma sonucu sizlere bu yazımı paylaşmak istedim değerli arkadaşlar. Windows 10’un macerasını başından sonuna kadar anlatmak ve sorunlarınıza çözüm bulabilmek için böyle bir yazı hazırlama gereği duydum. Başlıklar halinde Windows 10 ile ilgili bütün haberleri yazı içerisinde bulabilirsiniz. Canol.org farkı ile yapılan araştırmaları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Windows 10 Nedir ?

Windows 10, Microsoft şirketi tarafından geliştirilen ve Windows NT’ye ait bir işletim sistemidir. Windows 95,98. 2000, ME,XP ,2003,  Vista, 7, 8  ve son olarak 10.sürümü ile serilerine son verdi diyebiliriz. Aldığımız bilgilere göre Windows artık yeni bir sürüm getirmek yerine Windows 10 üzerine güncellemeler getirerek kendini yenileyecek. 30 Eylül 2014 ayında ilk ortaya çıkan Win 10 resmi olarak 29 Temmuz 2015’te kullanıcılara sunulmaya başladı.

Windows 10 ‘da ki Yenilikler Neler ?

 • Windows 8 ile farklı bir başlat tuşu ile karşılaşmıştık ve çok kullanışsız olduğu çıktığı ilk günden son güne kadar tartışıldı. Öncelikli olarak Başlat menüsü tekrar masaüstü üzerine gömüldü.
 • Windows 8 ‘de ki güvenlik sorunları çözüldü ve daha çok iyileştirme yapıldı.
 • Tasarım ve görünüm olarak Windows’un en çok tutulan sürümü Win 7’ye benzetildi.
 • Windows 10 tam olarak 7 ile 8 ‘in birleşimi olarak ortaya çıkarıldı ve gerçekten çok güçlü girdi piyasaya.
 • Windows bu sürümü ile yeni bir girişim içerisine girdi ve Windows Insider Programı’nı ortaya çıkardı. Bu programda Windows 10’u iyileştirme amaçlı bir topluluk kuruldu ve herkes dahil olabiliyor. Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz ve Win 10’un gelişimine katkınız artık mümkün.
 • Diğer bir yenilikte artık masaüstünüzü daha iyi yönetebileceksiniz Windows 10 sayesinde. Aynı zamanda tek ekranda dört uygulamayı çalıştırabileceksiniz.
 • Windows 10 ile artık Windows Mağazası’na erişim açıldı ve ücretli ücretsiz uygulamaları indirebilmemiz sağlandı.
 • Windows 10 ve uygulamaları artık bütün teknolojik ürünlere göre uyarlandı. Tabletlerinizde ve dokunmatik bilgisayarlarınızda sorunsuz çalışıyor.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Neler ?

 • İşlemci: Minimum 1 GHz işlemci
 • RAM: 1 GB ( 32 Bit için ), 2 GB ( 64 bit için )
 • Sabit Disk Alanı: 32 Bit ( 16GB ), 64 bit ( 20 GB )
 • Ekran : 800×600

Windows 10 Nasıl Kurulur ?

 • İnternet Üzerinden Kurulum

Bilgisayarınız açıkken internet üzerinden Windows 10 ‘u yükleyebilmeniz mümkün arkadaşlar. Bunun için aşağıda belirtilen adımları sırasıyla uygulamanız gerekiyor.

 1. Başlat düğmesine tıklayın > Bilgisayar üzerinde sağ tıklayıp özelliklere tıklayın> Windows’u şimdi etkinleştir sekmesini tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan ekranda Windows’u şimdi çevrimiçi etkinleştir çıkacak.
 3. Daha sonrasında sizden Windows 7 serial keyinizi yani ürün anahtarınızı isteyecek. Ürün anahtarınızı girdikten sonra ileri sekmesine tıklayın ve önünüze gelecek adımları takip edin.

Windows 10 Aktifleştirme Nasıl Yapılır ? 

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra sizden 30 gün içerisinde Windows’u aktifleştirmeniz istenecek arkadaşlar. Aktifleştirme işleminin amacı kullandığınız Windows sürümünün orjinal olduğunu onaylamak ve Microsoft Yazılımı Lisans Koşullarının uygulanıp uygulanmadığını saptamak. Windows bu şekilde korsan ürünleri güncelleme dışı bırakmak istiyor.

Yukarıda bahsettiğim gibi bu etkinleştirme yapılırken Windows 7 ürün anahtarı istenecek. Ürün anahtarı satın aldığınız Windows tarafından sizlere ulaştırılmıştır veya bilgisayarınızda yüklü geldiyse bilgisayar kutunuzda yazacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir