Yahoo Hesabı Olanlar Dikkat !!

Yahoo hesaplarının hacklendiğine sair dedikodular uzun zamandır dolaşıyordu. Uzun bir sessizliğin ardından Yahoo bu dedikodulara cevap verdi ve 500 milyon Yahoo hesabının hacklendiğini duyurdu. Yahoo bu saldırıyı devlet destekli bir korsan grubunun yaptığını düşünüyor ve saldırının 2014 yılında yapıldığını bildirdi. Bu bildiriyi ise Yahoo kendi resmi blog sayfasından duyurdu.

Yapılan bu saldırıda 500 milyon kişinin isim ve soyisim, telefon numaraları, e-posta adresleri, doğum tarihleri, şifrelenmiş veya şifrelenmemiş güvenlik sorularıyla beraber eski şifrelere de ulaşabildiğini belirtti. Yahoo banka hesap ve kredi kartı bilgilerine korsanların ulaşamadığını da bildirdi.

İlk dedikodular “Peace” kullanıcı adına sahip bir bilgisayar korsanının 200 milyon Yahoo hesabı sattığı dedikodularıyla başlamıştı. Bu dönemde Yahoo sessizliğini korumuştu. Yahoo’nun yaptığı son açıklamaya bakacak olursak aslında beklenenden yüksek bir zararın olduğunu söyleyebiliriz. Yasal kurumlarla beraber saldırganları bulmaya çalışan Yahoo saldırıların arkasında bir devletin olabileceğini düşünüyor. Yahoo’ya yapılan saldırı tarihin en büyük siber saldırısı olarak değerlendiriliyor.

Bu saldırının sonucunda zaten batmakta olan şirketin durumunun daha da kötüye gittiği söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir