Yahoo Mail kullanıcı şifreleri çalındı

 Yahoo Mail kullanıcı şifreleri çalındı

Geçtiğimiz yılın son zamanlarında da aynı vakanın tekrarlandığını hatırlatmak gerekiyor. Aslında güvenlik düzeylerinde sorunların yaşanmasından dolayı bu gibi olayların yaşandığını söylemek de fayda vardır. Yahoo’nun resmi Tumblr sayfasında yapılan açıklamalara göre e-mail kullanıcılarının şifreleri çalınmış durumda.

Bunun detaylı açıklamalarına baktığımızda, Yahoo’nun açıklamalarına göre, veri merkezi farklı olan bir servis tarafından çalındığı iddia ediliyor. Ancak kullanıcılar açısından büyük risk taşıyan bu durumu ne şekilde sahiplenecekleri ve yapılacak incelemeler sonucunda ne şekilde bir açıklama yapacakları da beklenen detaylar arasında yer alıyor. Saldırıdan etkilenen kullanıcıların uyarıldığı bilgisi verilmesine ek olarak yapılan açıklamalarda çalınan e-mail şifrelerinin kaç adet olduğu ile ilgili de net bir açıklama yapılmadı.

Yıl itibari ile bakıldığında her yıl 1 defa bu tip saldırılar yapılırsa, yakın bir zamanda kullanıcı kitlesinde büyük bir düşüşün yaşanacağını söylemek işten bile olmayacak. Yahoo’nun savunmasına göre saldırıların arkasında kendi veri depolarının sebep olacağı herhangi bir etken yatmıyor. Ancak kullanıcı gözünden bakıldığında sebep kim ya da ne olursa olsun başa gelen zarar daha önemli bir yer tutuyor. Durumun ne zaman düzeleceği ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir