Yahoo’ya Bir Şok Daha

Dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden olan Yahoo, 2013 yılında uğradıkları bir korsan saldırısı sonucunda 1 milyar kullanıcının bilgilerinin çalındığını açıkladılar. Aynı zamanda bu korsan saldırısının devlet destekli olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Yahoo, gerçekleşen korsan saldırının yeni olduğunu ve 2014 yılında gerçekleşen 500 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı saldırıdan bağımsız olduğunu açıkladı. Şirket müşterilerin korkmaması gerektiğini ve finansal bilgilerinin güvende olduğunu belirtti. Ayrıca şirket bu açıklamanın ardından borsada da yüzde 2.7 oranında değer kaybetti.

Yahoo yaptığı yazılı açıklamasında çalınan bilgilerin müşterilerin e-posta adresleri, doğrulama yanıtları, telefon numaraları, gizli bilgileri ve doğum tarihleri olduğunu ve çalınan bilgiler arasında müşterilere ait hesap bilgilerinin olmadığını açıkladı.

Yahoo’nun son 4 ayda 2 tane siber saldırı açıklaması yapması kullanıcılarda da Yahoo’nun ne kadar güvenilir olduğuna dair soru işaretleri oluşturmaya başladı. Yahoo’yu geçtiğimiz Temmuz ayında ABD’nin en büyük telekomünikasyon firması olan Verizon alacaktı. Fakat firmanın siber saldırıları açıklamasının ardından anlaşma koşullarının tekrardan gözden geçireceğini belirtmişti. Verizon, Yahoo’yu 4.8 milyar dolara satın alacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir