Yapay Zekalı Robotlar İnsanları Yendi

Çin’de düzenlenen bir bilgi yarışmasına yapay zekaya sahip Wangzai adlı bir robotta katıldı ve bütün insan rakiplerini geçti.

Çin’de popüler bir zeka yarışmasına katılan robot Wangzai, bütün insan rakiplerini geçerek birinci oldu. Wangzai, Çinli arama motoru Sogou tarafından üretildi. Yapay zeka kullanılarak üretilen robot Amerika’ya “Who’s Still standing?” programının Çin uyarlaması olan “Yizhan Daodi” programına katıldı.

Wangzai, çok geniş bir bilgi depolama kapasitesine sahip. Aynı zamanda insanların mimiklerini taklitte edebiliyor. Bu özelliğiyle çok sempatik olan Wnagzai yarışmaya katılan bütün yarışmacıları yenerek büyük ödülü elde etti. Yendiği yarışmacılar arasında Hardvard mezunu bir öğrencide yer alıyor.

Wangzai, yarışmada sorulan bütün soruları hızlı bir şekilde cevapladı. Robotun bu cevapları seyircilerden de alkış topladı. Robotu geliştiren Sogou firması da bu konu hakkında yaptığı açıklamada Wangzai’nin özellikleri sayesinde soruları milisaniyeler içerisinde cevapladığını belirtti.

Çinli teknoloji devleri yapay zeka konusunda dünyanın en iyisi olma hedefinde ilerliyor. Bu konuda özellikle son yıllarda çok fazla uğraş verdiklerini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir