Yaşar Kemal’i Kaybettik

Edebiyatımızın önde gelen yazarlarından Yaşar Kemal‘i kaybetmenin verdiği hüzün yazacağım bir kaç satırı bir hayli zorlaştırıyor diyebilirim.Sadece ülkemizin değil dünya edebiyatının yazarlarındandı Yaşar Kemal.İnce Memed gibi bir efsane yapıtı insanlığa kazandıran insan. Bugün 28 Şubat ve büyük usta hayata gözlerini yumdu. Ülke olarak yastayız böyle bir insanı böyle bir yazarı böyle bir efsaneyi kaybettiğimiz için.

Yaşar Kemal 1923’te Osmaniye’de dünyaya geldi.Yazar, senarist ve öykü yazarı. İlk öyküsü Bebek adlı öyküsüdür. İlk romanı ise 40 farklı dile çevrilmiş olan İnce Memed. Nobel Edebiyat ödülüne aday olan ilk Türk roman yazarımız. Yaşar Kemal’i anlatarak bitiremeyiz gerçekten.

“Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin.
“Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir.
“Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir