YAYIN AKIŞI

İnternetten olsun yazılı medya üzerinden olsun televizyon programlarının yayın akışı verilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise ciddi bir oranda talep görmesidir. Bu kadar talep olması aynı zamanda reklamcılık sektörünü de olumlu olarak etkilemiştir.

Özellikle sabah haberlerinden sonra yayınlanan kadın kuşağı programlarının ciddi bir kitlesi bulunmaktadır. Sonuçta ev hanımı olan bir bayan eşini işe, çocuğunu okula gönderdikten sonra evinde yalnız kalacaktır. Bu yalnızlığını ev işlerine harcarken bir yandan da televizyondan kendisine hitap eden programları takip edecektir. Burada kadın kuşağı programları girmektedir. Aynı zamanda ülkemiz kadınları kendi aralarında günler yapmaktadır. Bu gün sırasında televizyonlar da açık olunur. Kadın kuşağı programlarının izleyici kitlesini artık siz düşünün. Bu kadar çok bir kitleye sahip bir programlar olması reklam piyasasını da hareketlendirmektedir. Sonuçta televizyon camiasının giderlerinin çoğunluğu reklam gelirleri ile yapılmaktadır. Bu kadar unsuru ön planda tutarak yayın akışı hazırlanmaktadır.

Akşamları yayınlar dizi kuşağının izleyici kitlesi maksimum düzeydedir. Sonuçta okulunda olan çocuk olsun, sabahtan beri işten olan baba olsun akşam evindedir. Aynı zamanda günün bütün yorgunluğunu ev işlerinde uğraşan anne ile birlikte televizyon karşısında zaman geçirmektedir. Bu durum dizi sektörünün gelişmesinin ana etkenidir. Dünya çapında baktığınızda ülkemizdeki reklam gelirleri daha dolgundur. Başka bir açıdan ele alındığı zaman dünya çapında diziler ortalama otuz le kırk dakika sürmekte iken bizim ülkemizde bir buçuk saatin altına inmemektedir. Bir nevi filmden ibarettir. Bu süre farklarının bile ne kadar izleyici kitlesi olduğunun göstergesidir. Bu kadar durumdan dolayı televizyon yapımcıları bu etkenlere göre yayın akışı hazırlamaktadır. Uygun bir şekilde hazırlanmalıdır ki izleyiciler televizyon karşısından ayrılmasın. Ne kadar çok televizyon izleyicisi olursa yüksek reklam ücretleri almaları kaçınılmazdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir