Yazılı Çeviri

Yazılı çeviri üzerine

Gazete okurken bir haber dikkatimi çekti. Ülkemizde ihracat ve ithalat rakamları veriliyordu. Bir an aklıma bunların bir antlaşmaya göre yapıldığı geldi .Peki ama farklı dilleri konuşan insanlar nasıl anlaşıyorlardı . bunun üzerine biraz araştırma yapma istediği duydum,  yaptığım araştırma sonucunda yazılı çeviri diye bir kavramın olduğunu öğrendim  Yazılı çeviri bir dilde yazılı olan metinlerin bir başka dile yazılı olarak çevrilmesidir. Basit bir işmiş gibi duruyor demi , siz bir de şu taraftan bakın sayfalar dolusu metinin doğru bir şekilde hiçbir anlam kaybı olmadan çevirileceğini düşününce aslında o kadar da kolay olmadığı ortaya çıkıyor. Edebi metinler , hukuki metinler  yada ticari metinleri düşününce yapılacak küçük bir hatanın ne kadar büyük sorunlar yaratacağını düşünemiyor bile insan .

İşte bu noktada doğru bir çevirinin yapılması çok önemli bu işleri işini bilen kaynak metnin diline hakim insanlar tarafından yapılması gerektiği ortaya çıkıyor, aksi takdirde yapılan çalışmaların hepsi tekbir kalemde çöpe gitmiş olacak . iş böyle olunca insan emeğini güvenebileceği bir çevirmeninin olması hatta bir kişi değil birkaç kişinin olması gerektiğini düşünmeden edemiyor .

Yazılı çeviri konusunda yaptığım araştırmalar

Aslında yaptığım araştırma sonunda bu konulara hakim olduğumuzu öğrendim .  Bu işleri hakkı ile yapan insanların kurumların olduğunu öğrenince ister istemez göğsümün kabardığını hissettim , hadi oradan diyenlerin olacak ancak şunu açıklamadan geçemeyeceğim o anlarda yaşadığım karşılaştığım olaylardan sonra bu ülkede doğru olarak yapılan bir işin olmadığını düşünüyordum . Ancak yazılı çeviri ülkemizde tamda benim istediğim gibi yapıldığını öğrenince gerçekten mutlu oldum .

Bunda bu kadar sevinecek mutlu ne olacak var derseniz hayat küçük şeylerle mutlu olabildiğiniz sürece güzeldir. Sizde doğru ve güvenilir bir şekilde bu işleri yapan insanları tanımak istiyorsanız hhttp://www.dunyacevirimerkezi.com/yazili-ceviri-tercume

Ziyaret ederek yüzünüzde küçük bir tebessüm ve haklı bir gururu yaşayın ….

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir