Youtube Artık Serbest

Youtube artık serbest

Yerel seçim döneminde, sosyal medyaya yönelik yapılan operasyonların sonuncusu Youtube video paylaşım sitesine yapılmıştı. Ülkenin mahrem sırlarının yayınlanması gerekçesiyle yaklaşık 2,5 aydan bu yana Türkiye DNS’lerinden erişime kapatılan Youtube alınan kararla birlikte yeniden sevenleriyle buluştu.

Daha önce de paylaşım sitesinin açılmasına yönelik yapılan TİB’in 27 Mart’ta erişime kapattığı video paylaşım sitesi için Ankara 4. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı almasına rağmen video paylaşım sitesi açılmamıştı.

Çok farklı cephelerden tepki alan youtube kapatılma kararı nihayetinde bozularak yeniden açılması yönünde gerekli işlemler yapıldı. Kısa bir sürede tüm DNS’ler üzerinden giriş yapılabilen youtube, sosyal medya paylaşım sitelerinin son kapananın ve son açılanı olarak kayda geçti. Yeni bir süreçte nasıl bir gelişmenin beklediği ise bilinmeyen detaylar arasında yer alıyor.

Youtube’a girmek için artık DNS adresinde değişiklik yapmaya gerek kalmadan otomatik algılanan adresler üzerinden de kolaylıkla erişim sağlanıyor. Karar TİB’e iletilen karar sonrasında YouTube‘a erişim serbest bırakılması yönünde verilen talimat üzerine açıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir