Bu modelde 1300 lira vergi ödeyeceğiz

Teknoloji gündeminin her tarafını kaplayan iPhone 7 hakkında ki haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Özellikleri, fiyatı, sorunları derken bir çok konu teknoloji gündemini yoğun bir şekilde meşgul ediyor. Son haber ise oldukça ilgi çekici diyebilirim. Malumunuz ülkemizde vergi oranları bir hayli fazla.Ülkemize giriş fiyatı ile ülkemizde satış fiyatı arasında neredeyse ikinci bir telefon masrafı vergi ödüyoruz. Vergi uzmanlarının açıkladı rakamlara göre iPhone 7 için 1300 TL gibi bir rakam vergiye gidiyor.

Yani iPhone 7’nin ülkemize giriş fiyatı 1900 liralar civarında iken bu telefonu almak istediğiniz zaman 3200 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Yani yaklaşık olarak yüzde 55-58 civarlarında bir vergi ödemesi yapılıyor iPhone 7’ler için. KDV’si ÖTV’si derken yüzdeler havada uçuşuyor bayilerin karları da eklenince fiyat gerçekten müthiş bir şekilde artıyor.

Vergi cenneti olarak nitelendirebileceğimiz ülkemizde iPhone 7’de almayı verin mi demek lazım yoksa bu sadece iPhone 7’ye özgü bir oran değil mi diyelim. Kimi neye göre savunalım bilemiyoruz. Bilgimizi verip israfa ve gereksiz harcamalara kaçılmaması gerektiği mesajını da verip konumuzu sonlandıralım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.