Dolar ve Euro’da Son Durum

Dolar ve Euro’nun son durumları hakkında bir çok ekonomistin yazıları bulunuyor internette. Bende hem ekonomiye olan ilgim hem de bu alanda kendimi geliştirmek için bir çoğunu okur ve takip ederim. Dolarda yaşanan artış aynı derecede Euro’da değer kaybına yansıdı denilebilir. İkisininde farklı gerekçeleri var tabi kide. Doların yükselişinde ki temel sebep Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın, yaptığı erken toplantı açıklamasında görüşülecek konunun faiz indirimi olması. Bu açıklamadan sonra dolar 2.5 puan artış göstererek 2.40’lara kadar yükseldi.

İşte Erdem Başçı’nın açıklamasından en önemli kesit;

“Eğer Ocak ayında enflasyonda 1 puanın üzerinde düşüş olursa, o zaman değerlendirmek gerekebilir çünkü 24 Şubat’a kadar çok vakit var…Bu durumda enflasyondaki düşüşle uyumlu, reel faizleri hafif artıda bırakacak bir indirimi tartışırız.”

Bu açıklamalardan sonra dolar çok iyi bir artış yakaladı ve 2.35-2.40 bandına kadar yükseldi.

Euro’da ki düşüşün sebebi ise Avrupa Merkez Bankası’nın her ay piyasaya 60 milyar euro süreceği oldu. Bu düşüşü hızlandıran diğer sebep ise Yunanistan’da ki seçimler. Son 11 yılın en düşük seviyesini yaşayan Euro yatırımcılarını gerçek manada üzdü diyebiliriz.  Bu yatırımlardan en çok yüzü gülen ise şüphesiz altın yatırımcıları oldu. En basit örneği vermek gerekirse, çeyrek altın fiyatı 2 hafta önce 130 TL civarında iken bugün itibariyle 160 TL ‘ye kadar yükseldi. Yatırım uzmanlarının bu artışın biraz daha sürebileceğini söylemesi ile de altın yatırımcıları rahat bir nefes aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.