Facebook’a 500 Milyon Dolar Ceza

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mahkeme Facebook’u bir firmanın sanal gerçekliğini izinsiz kullandığı suçlamasının üzerine 500 milyon dolar cezaya mahkum etti.

Davada asıl suçlanan sanal gerçeklik firması Oculus, firma Facebook tarafından 2 milyar dolar gibi rekor bir ücrete satın alınmıştı. Facebook’a dava açan firma ise video oyun üreticisi Zenimax şirketi. Zenimax sanal gerçeklik buluşlarının yasa dışı yollarla Oculus tafından kopyalandığını iddia ediyor.

ABD’de Dallas kentinde açılan dava toplam 3 hafta sürdü ve mahkeme karar olarak Facebook’un Zenimax şirketine 500 milyon dolar tazminat ödemesi hükmüne vardı. Aslında Zenimax şirketi davayı açarken Facebook’tan 2 milyar dolar tazminat talebinde bulunmuştu. Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada Oculus ürünlerinin başka bir firmadan kopyalanması gibi bir durum söz konusu olmadığını bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu belirtmişti.

Facebook, söz konusu olan ihlalin Oculus’un Zenimax firmasından bir mühendis transfer etmesi ve gelen mühendisin fikri mülkiyet haklarını Oculus’a getirmesi olarak yorumladı. Aynı zamanda Facebook davayı temyize taşıyacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.