Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Findeks Kredi Notu Kredi Notu Hesaplama Banka ve finans kuruluşları ile bireylerin aralarında geçen mali dengelerin tümünü, uzman ekibin sayısal verileri analiz ederek ortaya çıkardığı sayısal veri tablosuna Kredi Notu ya da kredi puanı denir. Bankaların vermiş olduğu kredi, kredi kartı ve bu tür hizmetlerine başvuru esnasında, hizmeti vermek üzere banka güven verici bir referans aranmaktadır.

İşte bu esnafa devreye FİNDEKS KREDİ NOTU girmektedir. Örneğin kredi başvurusu yapılan banka kendi hizmet alanlarını kullanarak, bireylerin kredi notuna ulaşır ve bireyin kredi puanına göre kredi onayı verip, vermeyeceğine karar vermektedir. Kredi notu genelde beş (5) yıllık süre zarfı içerisindeki işlemleri kapsamaktadır.

Yani bu süre içerisinde gerçekleşmiş gecikme, borç ödememe, takibe düşme gibi tüm olumsuz işlemleri bankalar “Findeks kredi notu “referans belgesi ile görüntülenir.

Kredi puanı Türkiye cumhuriyeti bankalar birliğinde “0” ile “1900” arası bir puanlama ile belirlenir. Findeks Kredi Notu Puanı Belirtmiş olduğumuz üzere bankalardaki geçmiş borç ve ödemeleri göz önünde bulundurularak, her bireyin kendine özel kredi notu puanı sayısal veriler ile oluşturulur. Bu puanlama sisteminde taban puan ‘0’ olurken, tavan puan ise 1900 olarak değerlendirilir. Puan tablosunda belirtilen kredi notu sorgulama sonuçları ile kendi bireysel notunuz arasında tahmini olarak hesaplama yapabilirsiniz.

Kredi Puanı 0 – 799 Çok riskli, 800 – 1299 Orta riskli, 1300 – 1499 Az riskli, 1500 – 1699 İyi, 1700 – 1900 Çok iyi. Yukarıda belirtilen kredi puan tablosu yardımı ile bireysel notunuza bakarak bankaya göre tahmini bir sonuç elde edebilirsiniz. Findeks kredi notu öğrenme önceki sisteme göre sadece bankaların Kredi Notu Öğrenme yetkisi varken, artık bireysel müşterilerde kendi kredi notlarına anında ulaşabiliyor. Findeks kredi notunu bankalar aracılığı ile talep edilen hizmet bedeli karşılığında öğrenme vardır.

Ayrıca bu belgeyi en basit ve hızlı bir şekilde alabileceğiniz yöntem Findeks Kredi Notu platformu olmaktadır. Findeks platformu aracılığı ile kredi notunu sadece T.C. Kimlik numarası ile anında öğrenme hizmeti verilmektedir. Ayrıca telefon operatörleri aracılığı ile belge elde edilebilir.

kaynak: kredibanka.org

2 thoughts on “Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?”

  1. anonim says:

    teşekkür ederim. Ben de kredi notu öğrenme ya da sorgulama işlemi hakkında bilgi alabildim.

  2. Havis says:

    Findeks notlu risk raporu almak istiyorum, bunu almak ücretli mi? Tamam Findeks sitesinden alınıyor onu anladım ta, alırken kaç para veriyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.