Findeks’le Bilinçlenmek Çok Kolay

Findeks’le Bilinçlenmek Çok Kolay

Finans birçoğumuz pek de fikri olmayan bir alan. Haberleri izlediğimizde anlaşılmayan terimler içinde boğuluyoruz. Anlamadığımız için de ilgilenmiyoruz ve ilgilenmeyince de çok önemli bir alandan yoksun kalıyoruz. Takip etmeye çalışanlar da birçok raporun içinde kayboluyor ancak artık finansal dünyanızda neler olduğunu takip etmek çok kolay.

Findeks, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının önderliğinde kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilmiştir. Findeks sayesinde siz de gerçek hayattaki finansal durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Bankalardaki kredi borç ve limitlerini, kredi notunu takip edebilirsiniz. Findeks’e üye olmak ücretsiz. Üye olduktan sonra ise ihtiyacınıza uygun bir paket seçerek devam etmeniz gerekiyor.

Findeks kredi notu, bankaların kredi verirken uzun yıllardır kullandığı 1 ve 1900 arasında değişen bir puan sistemidir. 1 en riskli, 1900 ise en az riskli puan olarak değerlendirilir. Aktif olarak kredi kartı olan, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan tüm bireysel kullanıcıların Findeks kredi notu vardır. Eğer sistemdeki kredi notunuz yüksekse düşük faizlerle ve daha yüksek miktarda krediye uygun görülürsünüz. Şimdi ihtiyacınız olmasa bile, kredi notunuzu öğrenmek işinize yarayacaktır. Notunuz arzuladığınız miktardan düşükse, Findeks uzmanları ile görüşüp yükseltmek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylece notunuzu yükseltmek için bolca zamanınız olur.

Kredi notuna ek olarak Findeks üzerinden risk raporuna da erişebilirsiniz. Risk raporu, finansal verilerin en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için kredili ürünlere (konut kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi) ait güncel bilgileri bir araya toplar.  Rapordaki bilgiler, ülkemizdeki tüm bankaların, tüketici finansman, faktoring ve leasing şirketlerinin verilerinden oluşmaktadır.

İzleme seçeneğinden, kredi notunuzu ve limit kullanım grafiklerinizi görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Findeks, kullanım şeklinize bağlı olarak size daha uygun olabilecek paket tekliflerinde bulunmaktadır. İzleme ekranı, risk raporunun bir özeti gibidir. Fazla detay gerektirmeyen durumlarda ondan faydalanabilirsiniz.

Findeks’in sunduğu bir diğer hizmet olan Uyarı Hizmeti sayesinde siz de kredili ürünlerinizde meydana gelen limit ve borç değişikliklerini anında takip edebilirsiniz. Uyarılar için değerler sizin tarafınızdan tanımlanır. Örneğin, kredi kartı borcunuz 10000 TL’nin üzerine çıkarsa uyarı vermesi için tanımlayabilirsiniz. Uyarı alabileceğiniz konular şöyle: borç tutarı, findeks kredi notu, yeni ürün açılışı, limitler toplamında değişiklik, gecikme ve başvuru. Uyarılar, tercihinize göre SMS veya e-posta ile yapılır. Çoğu değişiklik günlük olmakla birlikte bazı değişiklikler aylık da olabilir.

Bu ürünlere ek olarak takipçi isimli özelliği ile kimlik bilgilerinizin internette isteğiniz dışında bulunmamasını garantiye almış olursunuz. Kimlik bilgilerine ek olarak, adres bilgileri ve finansal bilgiler de bu takip sisteminin içinde. Findeks, bu taramayı yaparken normal şekillerde erişilemeyen Dark Web’i de taramaktadır. Bu özelliği daha detaylı incelemek isterseniz buradan devam edebilirsiniz. Bilinçli günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.