İnternetten uçak bileti almak güvenli midir?

İnternetten uçak bileti almak güvenli midir?

İnternet üzerinden bir şey alırken tedirginlik yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Bu yüzden belki de defalarca biletlere %40’a varan oranlarda fazla para verip acentalardan, karşılaştırmadan aldınız. Artık hem bu tedirginliğinizi, hem de para saçan halinizi geride bırakmanın zamanı geldi. En ucuz uçak bileti artık internetten sorgulama yaparak bulunuyor.

İnternet siteleri artık eskiye oranla çok daha kuvvetli şifreleme ve koruma sistemlerine sahip. Site üzerinden bilet satan birçok firma güvenlik sertifikalı şirketlerle çalışarak kredi kartı bilgilerinizi kayıt altına almadan, 3. şahıslarla paylaşmadan, bilet hizmetini satın almanızı sağlıyor. Ekranın sol üst köşesinde çıkan “yeşil asma kilit” işareti ve internet adresinin http’den https’ye çevrildiğini gördüğünüzde bu bağlantının doğrulanmış bağlantı yani güvenli olduğunu anlayabilirsiniz. Bankalar da bu gibi satın alma işlemlerini güvenilir kılmak için 3D Secure adında bir sistem geliştirmişlerdir, bu sistem ile kartından işlem yapılan kişinin cep telefonuna bir güvenlik kodu gönderilir ve bu kişiden internette oluşan forma bu kodu girmesi istenir. Onay kodunun girilmesinden sonra bilet satışı gerçekleştirilir.

İnternetten bilet alırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise Türkiye’den satış yapan sitelerin TURSAB acentası olması ve IATA uçak bileti satış sertifikasına sahip olması gerekliliğidir. Bileti aldığınız internet sitesinin iptal ve değişikliklerle ilgilenen bir bölümünün de olmasına dikkat ediniz.
Tüm hava yolu şirketleri kendi siteleri üzerinden bilet satsa da karşılaştırma siteleri aracılığıyla size en uygun ve en ucuz biletleri bulabilirsiniz.

4 thoughts on “İnternetten uçak bileti almak güvenli midir?”

 1. flexbilisim says:

  verilen bilgi için tesekkürler

 2. Flex Servis says:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim çok işime yaradı iyi çalışmalar

 3. Ada Dantel says:

  Tebrik ederim başarılı bir yazı teşekkür ederiz:)

 4. Ceylan Park İnsaat says:

  Bilgilendirme için teşekkür ediyorum iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.