Işınlanma Teknolojisinde Büyük Başarı

Işınlanma Teknolojisinde Büyük Başarı

Bir hayal olan ışınlanma teknolojisi şuan da yavaş ama emin adımlarla ilerleme kaydediyor. Çinli bilim insanları yaptıkları açıklamasında dünyanın yörüngesinde yer alan fotobu ışınlamayı başardıklarını belirtti. Bu ışınlanma teknolojisinin özellikle tıp alanında kullanacağı belirtiliyor.

Işınlanma teknolojisi, uzay yolu filmlerinde sık sık karşımıza çıkıyordu. Bu teknoloji Çinli bilim insanlarının 500 kilometre uzaklıkta yer alan dünyanın yörüngesine bir fotonu ışınlamayı başardıklarını açıklamasıyla beraber daha büyük bir ilerleme kaydetti. Gelişen bu teknolojinin daha fazla ilerlemesiyle beraber insan organlarının kopyalanarak lazım olduğu takdirde tedavilerde kullanabileceği belirtildi.

500 Kilometre Uzaklığa Işınlandı

Bilim insanlarının yaptığı açıklamada 500 kilometre uzaklıkta bulunan bir kuantum uydusuna fotonun başarılı bir şekilde ışınlandığı belirtildi. Foton, ışığın temel birimi olarak görülen partiküllere verilen bir isimdir. Çinli bilim insanlarının başarıyla sonuçlandırdığı bu deney sonucunda uzay ve dünya arasında bir kuantum veri ağı da kurulmuş oldu.

Kuantum ışınlanması, maddenin enerjiye dönüşmesini sağlayarak zaman ve uzayda hareket etmesini sağlıyor. Kuantum ışınlanması sırasında foton çiftleri kullanılıyor. Foton çiftleri arasındaki mesafe fark etmeksizin bir tanesinin gösterdiği tepki diğerini de etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.