Kıble Yönü Bulma

Namaz ibadeti dinimizin en önemli şartlarından bir tanesidir. Yüce yaradana teslimiyet ve kulluk vazifelerimiz içerisinde en önemli görevlerimizden olan namaz bizlere farz kılınmıştır. Namaz kendi içerisinde farz namazı ve sünnet namazı şeklinde ikiye ayrılmıştır. Bu iki namazı birbirinden ayırmamak gerekir. Demek istediğim ben sadece üzerime düşen farz ibadetini yapar sünnet namazlarını kılmam dememeniz gerektiğinden bahsediyorum.Bildiğiniz üzere sünnet, Nebilerin Nebisi Peygamber Efendimizin davranışlarını örnek almaktır. Bu cümleden sonra ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum.

Namaz ibadetimizi günde 5 kez huzura çıkarak eda etmekteyiz. Peki bu değerli ibadetimizi gerçekleştirirken nelere dikkat etmeliyiz ? Birazda bunlardan bahsedelim;

Öncelikle namaz kılacağımız yerin temiz olması gerekiyor. Çünkü namaz kılarken yüce mevlanın huzuruna çıkıyoruz ve bunun için temiz bir çevrede temiz kıyafetlerle namaz kılmamız ibadetimizi güçlendirecektir.

Diğer dikkat edeceğimiz nokta ise namazı kıbleye ( Kâbe’ye yönelmek ) doğru kılmak. Önemli noktalardan bir tanesi olan kıble olduğumuz yere yöne göre değişiklik gösterecektir. Peki her gittiğimiz yerde kıbleyi nasıl bulacağız. Bunun için internet üzerinde kıble yönü bulma programlarından faydalanabiliriz. Bu program sayesinde nerde olursanız olun sizlere kıble bulma konusunda faydalı olacaktır.

Diğer bir dikkat edeceğimiz nokta ise uygun bir şekilde örtünmek ( kapanmak ) gerekmektedir. Kadın ve erkeklerde farklı kapanma şekilleri olsa da ortak amaç avret yerlerinin görünmemesi.

Dikkat etmemiz gereken bir çok konu bulunurken unutmamak gerekir ki her şeyden ve her durumdan önemlisi kalbimizde ki o güzel niyet. Bu yazımızda namaz hakkında dikkat edilmesi gereken bir kaç parça bir şey söylemek istedim. Kısaca toparlamak gerekirse; temiz olacağız, kıbleye yöneleceğiz ve avret bölgelerini kapatacağız. Yukarıda da bahsettiğim gibi kıble için kıble pusulasını kullanarak nerede olursanız olun Kabe’ye yönünüzü dönebileceksiniz.

 

Kaynak: https://www.kiblebulma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.