Orhan Kemal Kötü Yol Kitap Özeti

Orhan Kemal, aile içi otorite ilişkilerini sorgulayan pek çok öykü, roman yazmıştır. Anadolu’daki geleneksel aile yapısını sert bir gerçekçilikle yansıtan Orhan Kemal’in yapıtlarında baba, genellikle ailenin gücünü, temsil eder; babanın yokluğu ise yoksulluğa ve otorite boşluğundan doğan karmaşaya yol açar.

Geleneksel aile yapısında babanın baskın iktidarı sarsılmazdır, onun iyi ya da kötü bir kişiliğinin olması ailedeki konumunu değiştirmez. Orhan Kemal’in romanlarında babanın varlığı ya da yokluğu pek çok soruna kaynaklık etmiş; ailenin dağılmasına ya da yeniden yapılanmasına gerekçe oluşturmuştur.Kötü Yol Orhan Kemal‘in yine baba yokluğunu sorguladığı bir öyküsüdür. Kitabın özeti şöyle; Adana’da yaşayan Nuran ve İhsan, babalarını çocuk yaşta kaybetmişlerdir. Anneleri Ayşe Hanım, ailenin yönetimini çocuklar büyüyene dek elinde tutar.

Herkesin okumasını tavsiye ediyorum..

 

5 thoughts on “Orhan Kemal Kötü Yol Kitap Özeti”

 1. canliradyodinle says:

  Çok guzel bir kitap,paylaşımınız için teşekkürler.

  1. ayktcnl13 says:

   Tavsiye ettiğimiz önemli eserlerimizden.

 2. zehra sibel says:

  bence çok güzel bir kitaptı içeriğindeeeeeeeeeeeee orhan kemalin önemli eserlerinden biridir tavsiye ederimmmmmmmmmmmmmmmm

 3. zehra sibel says:

  bu kitap çok güzel orhan kemalin güzel eserleri var
  orhan kemalin bu kitabını okumanızı tavsiye ederim

 4. Edebiyatçı says:

  Bu eser Orhan Kemal’in evine ekmek götürmek amaçlı yazdığı eserlerden biri olmasına karşın, en beğenilen eserlerindendir arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.