Rusya’da iPhone satışları yasaklanıyor

Rusya’da iPhone satışları yasaklanıyor.

Ülkeler arasında politik savaşların olduğunu biliyoruz. Aslında bu alan kendini daha fazla, siyaset biliminde gösteriyordu. Ancak Rusya’nın Amerika’ya uygulamaya geçeceği son ambargo, politik savaşın önemli sayılacak adımlarından biri oldu. Yakın bir zamanda aldığı karar sonrasında, 2015 yılından itibaren iPad, Apple gibi markaların satışının Rusya’da yasaklandığı açıklanmıştı.

Gündeme adeta bomba gibi düşen bu haber, ABD’liler için büyük bir risk ve ticaret pazarının düşmesine neden olacaktır. Her şey buraya kadar hoş güzel de Rusya’nın böyle bir karar almasındaki neden nedir?

Asıl önemli konu da son söylediğimiz cümledir diyebiliriz. Bilindiği gibi iCloud servisi, ABD topraklarında yer alıyor. Bu da aslında her anlamda diğer ülkede bu veri sistemini kullananları bir şekilde riske atıyor.

Kişisel bilgilerin bu sistem üzerinde durmasından ve bu sistemin de Amerika topraklarında olmasından rahatsız olan Rusya ise bunun önüne geçmek için bir anlamda protesto sayılabilecek bir adım atarak iPhone satışlarını 2015 yılının başından itibaren yasaklanması konusunda bir karar alıyor. İlerleyen zamanlarda neler yaşanır bilemeyiz ama teknoloji dünyasına büyük bir darbe olacağını ifade edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.