Sağlığınız İçin Müzik Çok Önemli

Yüz yıllardır atalarımız “müzik ruhun gıdasıdır.” Demiştir. Müzik sayesinde hastalarını iyileştirmiştir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar müziğin iyileştirici özelliği olduğunu da doğrulamıştır. Müziğin iyileştirici özelliklerine değinecek olursak:

-Rahat bir şekilde uyumanızı sağlar.

Gündelik hayatta oldukça stresli zamanlar geçiriyoruz. Bu stres uykumuzu da kötü etkiliyor. Bu stresi üzerimizden atmak için gün içerisinde sevdiğimiz türden şarkı veya sevdiğimiz sanatçının şarkılarını dinlersek gece rahat bir uyku çekebiliriz.

-Müzik mutlu olmamızı sağlar.

Dinlediğimiz müzik türüne göre üzüldüğümüz veya sevindiğimiz zamanlar vardır. Aslında müzik hangi tarzda olursa olsun bizim iyi hissetmemizi sağlar. Çünkü; müzik, depresyon ve stresi azaltan serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasını sağlar.

-Müzik çocuklar üzerinde de etkili

İlkokul çağlarında ve okul öncesi çağlardaki çocuk gruplarında yapılan araştırmalarda müzik dinleyen çocukların kelimeleri ve kavramları daha rahat algıladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu çocukların davranışlarının müzik dinlemeyen çocukların davranışlarına göre daha sakin olduğu belirtilmiştir.

Araştırmalara göre hamilelik sırasında müzik dinleyen kadınların hamilelik dönemi, müzik dinlemeyen kadınlara göre daha sorunsuz olduğu da söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.