Serbest Tüketici Nedir?

Serbest Tüketici Nedir?

Ülkemizde çok sayıda kişi enerji kullanımında avantaj sunan tarifeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığından, bu avantajı kullanamıyor. Bunlardan biri de serbest tüketici olma hakkıdır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen limit olan 2000 kWh elektrik tüketimine sahipseniz, siz de serbest tüketici olabilirsiniz. Bu tüketim yaklaşık olarak aylık 68 TL elektrik faturasına tekabül ediyor. Eğer 1 yıl boyunca elektrik faturalarınız 68 TL’den daha fazla geliyorsa, kullanım limitini dolduruyorsunuz demektir.

Serbest Tüketici Hangi Avantajlara Sahip?

Serbest tüketici sınıfında olmanın en önemli avantajı, gayet uygun fiyatlar sunan tarife alternatiflerini değerlendirebiliyor olmanızdır. Serbest tüketici olmayanlar EPDK tarafından belirlenen tarife üzerinden elektrik kullanım ücretini öder. Ancak serbest tüketiciler için daha düşük ücretler ile elektrik satın almak mümkün olabiliyor. Üstelik serbest tüketiciler tedarikçi seçimi yapabiliyor. Hangi tarifenin sizin elektrik kullanımınıza daha uygun olduğunu belirleyerek, o tarifeye sunan tedarikçiyi tercih edebilirsiniz.

Seçtikleri tedarikçiden memnun kalmamaları durumunda, sözleşmeye uygun olması kaydıyla tedarikçi değişimi de yapılabiliyor. Konuya dair en çok merak edilen husus, bu süreçte kişinin elektrik kesintisi yaşayıp yaşamayacağı oluyor. Hem serbest tüketici olma aşamasında hem de tedarikçi değişimi esnasında hiçbir şekilde elektrik kesintisi yaşanmıyor. Mevcut tedarikçiniz ile anlaşmanız bittiğinde, yeni tedarikçiniz bu konuda bilgilendiriliyor ve yeni sözleşmeniz kapsamında, diğer tedarikçiden elektrik satın almaya başlıyorsunuz.

Elektrikle İlgili Sorunlarla Kim İlgileniyor?

Serbest tüketici olduğunuzda elektrik kullanımınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığında, konuyla TEİAŞ ilgileniyor. Elektrik Piyasası mevzuatı kapsamında tedarikçi firmanızın, çıkan bir arızaya müdahale etme izni bulunmuyor. Tedarikçi firmanız ile aranızda yapılan sözleşme sadece elektrik satın alma üzerinedir. Arıza, kesintiler gibi durumlarda ulaşmanız gereken bu durumda TEİAŞ oluyor.

Konuya dair daha detaylı bilgi almak isterseniz Enerjisa internet sitesini ziyaret edin. Site üzerinden serbest tüketici olmak için gerekli başvuru işlemini de hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Serbest tüketici olduğunuzda Enerjisa avantajlarından da faydalanmanız mümkün oluyor. Örneğin tarifenizdeki ücretlendirme değiştiğinde, tam 1 ay öncesinden bilgilendiriliyorsunuz. Diğer avantajlar için de firmanın web adresine göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.