TEOG Tarihe Karışıyor

Bir gün olsun ki uyandığımızda ülkenin gündemi değişmesin. Bir gün uyanıyoruz eğitim sistemi değişiyor bir gün uyanıyoruz ülkenin sistemi değişiyor. Gerçekten devletin bir durağan yapısı yok. Sistemde ki çarkların yıllardır duraksız çalıştığı bir zaman göremeyeceğiz bu gidişle. Sürekli bir doğruyu arayış bulunuyor fakat bu arayış kalifiye insanlarla yapılmıyor. Ne demek istediğimi az çok anladınız zaten.

Bugün güne TEOG ile uyandık. Ortaokuldan lise eğitime geçişte uygulanan bir sınav bu TEOG. Daha öncesinde çeşitli varyasyonları oldu bu sınavın. Ben 24 yaşındayım LGS’nin son döneminin uygulandığı zamanı da OKS’yi de SBS’yi de TEOG’u da gördüm. Bir sınav sistemiyle doğup büyüyemiyoruz. Sürekli aynı sistemi okula çeviriyorlar kimi zaman sınava çeviriyorlar. Bir dönem okulda ki notlar önemli oluyor bir dönem sınavda yaptığınız net. Anlam veremedik gerçekten hangisi nereye etki ediyor.

İnsanlar çocuklarının sınav sistemini takip edemiyor. Şimdi de TEOG kalkıyor ve sınavsız geçiş sistemi yürürlüğe giriyor. Çocukların okul döneminde ki sınavlarda aldığı notlar ile her lise kendi sınavını yapacak bu sayede öğrenciler girmek istedikleri liselerin sınavlarına girebilecek. Amerika çakması bir sistem yani kısacası. Sürekli bir özentiliğimiz olduğu için ülke sisteminden tutunda giyeceğimiz ayakkabı modeline kadar.

Neyse sözü uzatmadan sonuca bağlayayım. Bu sene TEOG uygulanır mı bilmem kısa bir süre kalmasına rağmen bunu söyleyemiyoruz. Çünkü yarın güne uyandığımızda TEOG sınavı bugünden itibaren kaldırıldı denilebilir. Ülkemiz ve eğitim sistemimiz için her şeyin hayırlısı diyorum.

Sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.