Yerden Isıtma Sistemi

Yerden Isıtma Sistemi

Yerden ısıtma sistemi zemin betonu içerisine borular yerleştirilerek uygulanan bir ısıtma sistemidir. Beton altındaki borular yardımıyla alınan ısı enerjisi zeminin altına yayılarak daha hızlı ve konforlu bir ısıtma sağlamaktadır. Isınma sistemi kırk ile elli derece arasında bir su yardımıyla sağlanmaktadır. Klasik ısınma sistemlerindeki tavanda ısı birikmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Isı diğer odalarda dahil olmak üzere her konumda eşit derecede ısı sağlamaktadır.

Yerden ısıtma sistemi bulunan mekanlarda sıcaklık hem yatay, hem de dikey konumda homojen olarak dağılmasından dolayı konforlu bir ortam sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi : Yerden Isıtma Ankara

Her geçen gün yaygınlaşmaya başlayan yerden ısıtma sisteminin diğer ısıtma türlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

En önemli faktörlerden biri ortamın nem dengesi olmaktadır. Radyatörlü sistemler kullanılırken ortamın nemini tamamen kurutmaktadırlar. Fakat yerden ısıtma sistemlerinde ortamdaki nem oranı korunmaktadır.

Düşük derecede, yüksek ısınma sağladığı için enerji tasarrufu sağlanmakta.

Isıtma sağlayan borular tamamen zemin altında olduğundan dolayı yerden ısıtma sisteminde ev dekorasyonunu etkilenmemektedir. Eşya yerleşimi veya radyatör önü kapatma gibi bir problem olmadığı için dekor konusunda da sıkıntı yaşanmamaktadır.

Bulunulan ortam zeminden ısıtılmaya başlandığı için kısa sürede zeminle beraber ısıtma sağlanmış olur, fakat radyatörlü sistemlerde, ısıtma radyatör seviyesinden başladığı için en son zemin ısınmaya başlar ve bu da gecikmeli ısınmaya sebep olur.

Hangi Zeminlerde Yerden Isıtma Sistemi Kullanılmaktadır?

Bu ısıtma sisteminde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Seramik, fayans, parke ve doğal taşlar gibi tüm alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; yerden ısıtma sistemi yapılmadan önce zemine uygun boru çapları kullanılması ve gecikmeli ısınma veya az ısınma gibi problemlerin önüne önceden geçilmesidir. Projelendirme aşamasında zemin tipi ve sonrasında üzerine gelecek döşeme, ıslak zemin, fayans vb. gibi malzemelere göre boruların döşeme sıklığı, kullanılacak boruların çapları ve zemin derinliği faktörleri belirlenmelidir.

İletişim : Mekanik Tesisat Ankara

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.